Treceți la conținutul principal

Nu credeti ca platim cam mult pe apa plata?

Rar imi cumpar apa plata pentru ca sunt genul ala ciudat care prefera apa de la robinet, iar cand ies in oras se intampla foarte rar sa cer apa plata. Totusi, recent am ajuns la beraria H insetat si am luat o apa plata de 0.33 cu 8 lei. Un pret absurd ce ar trebui interzis avand in vedere ca depasea pretul unei halbe de bere la 0.4! Cum sa ceri 24 de lei pe un litru de apa?

Manat de aceste ganduri, am studiat problema putin si s-ar parea ca analistii estimeaza ca in 2017 consumul de apa plata in US o sa il depaseasca pe cel de bauturi carbogazoase - adica cola and co. Oamenii pur si simplu nu mai consuma apa de la robinet - apa care este mai bine testata, mai ieftina si cu un impact ecologic mai mic.



Si la noi in tara lucrurile stau cam la fel cu mentalitatea colectiva. Apa de la robinet in general este catalogata drept mai slaba calitativ. Nu am expertiza necesara sa imi dau cu parerea despre asta, dar buletinele lunare spun ca suntem sub valorile maxim admise. In plus, mie mi se pare ca are fix acelasi gust ca apa imbuteliata daca o racesti putin si lasi sa se evapore clorul.

Dar nu despre asta doream sa scriu, ci despre lucrurile care sunt mai ieftine ca un litru de apa in oras (baruri, restaurante & pub-uri). Mi-am spus ca este extrem sa iau intamplarea din weekend, asa ca am cautat cat costa o apa la unul din locurile populare unde duci pe cineva sa manance care nu e din Bucuresti: Carul cu Bere. Oops. Au acelasi pret.

La Bordellos in Centrul Vechi e chiar mai rau - 8.9 lei apa la 0.33, iar la Energiea e 7 lei la 0.5. Nici nu mai continui pentru ca majoritatea locurilor nu au site sau daca au, e facut hipstareste si nu arata meniul.

De distractie, sa presupunem ca dai in jur de 24 de lei pe un litru de apa in oras. Stiu ca au si ei niste chirii de platit, personal de motivat finaciar si niste profit de facut, dar unii chiar exagereaza. Bonus, la TV ni se recomanda sa consumam cel putin 2 litri de lichide pe zi. Stiti ce puteti sa cumparati cu banii pe care ii dati pe un litru de apa in oras?

  • aproape 5 litri de benzina - alt lucru scos din pamanat, dar de data asta  cu ceva mai mult efort, tehnologie si prelucrare ulterioara.
  • 1 kilogram jumatate de ketchup din ala mai scump
  • aproape un litru de ulei extra virgin care se face din 10 kg de masline
  • 8 litri de bere la pet
  • un litru si inca vreo doua-trei guri de bere buna nefiltrata
  • cel putin o sticla de vin (65-70-% din sticlele de vin prezente in magazinele online sunt sub pretul asta)
  • o sticla de vin spumant (cam acelasi procentaj ca mai sus)
  • 1.5-2.5 litri de energizant - suficient cat sa iti explodeze inima
  • 11 litri de cola
  • 4 litri de suc de portocale cu pulpa
  • 2 litri de balsam de rufe
  • aproape 3 litri de detergent lichid pentru vase
  • 1.5 litri de sapun lichid antibacterian
  • cam jumatate de litru de sampon barbatesc
  • tot asa si cu gelul de dus
  • cam o treime de litru de deodorant spray (doua flacoane)
  • 5-6 litri de lapte de vaca
  • 2.5 litri de lapte de capra
  • 20-21 de litri de apa plata intr-un supermaket
  • 5 metri cubi de apa de la robinet - suficient cat sa umpli 10 cazi de baie. 
Si acum revin cu intrebarea din titlu. 

Nu nu va simtiti putin inselati cand dati 8 lei pe 0.33 litri de apa? 

Comentarii

Populare pe blog în ultima săptămână

Lași bacșiș la Uber Eats? Foodpanda? Glovo?

Eu nu.

Până azi de dimineață credeam că asta e normalitatea serviciului. Pentru că de fapt de asta plătești taxa aia de livrare pentru a scăpa de căutat mărunt prin casă. Faci comanda, îți ajunge acasă, zici mulțumesc și gata.

Dar simt cum mă îngrop încet-încet. După ce că nu las bacșiș la serviciile astea ce au incluse taxe de livrare, atunci când las la alea cu livrare gratuită o fac sub forma a câtorva lei - cam 5% din comandă.

Îmi dau seama că sunt o persoană îngrozitoare, dar nu prea înțeleg de ce trebuie să recompensez pe cineva că și-a făcut treaba pentru care a fost plătit - direct din taxa de livrare sau din salariul pe care îl primește de la take away.

Înțeleg că dacă i-am complicat viața celui care livrează și implicit i-am mâncat mai mult timp decât necesita comanda este de obraz să recompensez timpul acela extra pe care l-a pierdut cu mine, dar altfel de ce i-aș lăsa bacșiș?

Ca să fiu sincer, până să îl văd pe Marius de la bucharestBIKEtraffic primind 5 lei la prima coma…

In 8 luni de rulat tigari am economisit ...

Acum aproape 8 luni (fara 2-3 zile) m-am apucat sa imi rulez singur tigarile din motive financiare si de gust. Astazi am avut curiozitatea sa imi numar cutiile de filtre goale pe care le-am pastrat fix pentru postul asta. 16 cutii a cate 200 de filtre fiecare adica cam 3200 de tigari in 8 luni. Echivalentula a 160 de pachete de tigari. Wow. Mi se pare foarte mult. Dar tot raul spre bine. Lasati-ma sa va demonstrez.

Inainte fumam un pachet de tigari pe zi. M-am apucat acum de rulat tigari acum ~240 de zile si am fumat echivalentul a 160 de pachete de tigari. Drept urmare am fumat cu 80 de pachete mai putin decat inainte. Putin mai sanatos pentru ca tabachera mea scoate tigari subtiri si inainte eram cu Kent lung.

cum am ajuns sa imi rulez singur tigarile

[edited 4.10.2012] In 8 luni de rulat tigari am economisit ...
[edited 15.01.2013] Smoking update 2012 (dupa 440 de zile de rulat tigari)

Acum vreo 2 saptamani am renuntat definitiv sa mai cumpar tigari in favoarea tutunului rulat si bine am facut. In primul rand este mult mai gustos tutunul. La vreo 4 zile in care am trecut pe tutunul asta am ramas in oras fara tutun asa ca am cerut unui prieten o tigara sa imi satisfac dependenta. Nu am putut sa o fumez. Incredibil. Dupa doar 4 zile nu am mai putut sa suport gustul unei tigari obisnuite. Diferenta de gust intre ele este ca de la cer la pamant.

Momentan fumez un tutun cu aroma de vanilie si cirese ce costa 15 lei punga si ma tine cam 4-5 zile. Cu alte cuvinte aproximativ cam 4 pachete de tigari ce m-ar costa 48 de lei. Diferenta de bani este pur si simplu socanta. Tigarile fumate in 4 saptamani m-ar fi costat 336 lei in timp ce tutunul rulat si toate accesoriile pentru aceste saptamani sunt undeva pe la 110 lei.